Πρωτοβάθμιας
19032024Τρι

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μόνιμων εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής για την εφαρμογή του αντικειμένου της κολύμβησης κατά το σχολικό έτος 2019-2020

ATHMIA

Οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής οι οποίοι υπηρετούν σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, όπως υποβάλλουν στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης αίτηση για τη διάθεση (μερική ή ολική) ή/και την απόσπασή τους, από 10.10.2019 έως 16.10.2019, προκειμένου να διδάξουν το αντικείμενο της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2019-2020.

Διοργάνωση Ημερίδας: Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή, Αυτονομία πέρα από τις Αναπηρίες

ATHMIA

Διοργάνωση Ημερίδας:  Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή, Αυτονομία πέρα από τις Αναπηρίες

Το 4ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.Κ.Ε.Σ.) της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Οργανισμού Κοινωνία σε Εξέλιξη (Society in Progress/SiP), συνδιοργανώνουν την εναρκτήρια συνάντηση/ημερίδα στα πλαίσια της υλοποίησης εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+/Youth in Action, με τίτλο «Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή πέρα από τις Αναπηρίες / Social Entrepreneurship, Sport, Recreation and Autonomy, bEyod Disability.

Συμμετέχοντεςοργανισμοί/εταίροι: 1. Federaci?n de Αsociaciones de Discapacitados COCEMFE Oretania C.Real/Spain, 2.Swedish Handball Federation.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, ώρα 9.30 ? 14.00 στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης.

Επισυνάπτουμε συνημμένο αρχείο με την πρόσκληση και το Πρόγραμμα της Ημερίδας.

Download this file (prosklisi-programma.pptx)prosklisi-programma.pptx[ ]1015 kB
Download this file (ημεριδα.docx)ημεριδα.docx[ ]29 kB

ATHMIA

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μονίμων εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ11 - Φυσικής Αγωγής για την εφαρμογή του αντικειμένου της Κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής, ορισμός Συντονιστών Κολύμβησης και ενέργειες για την έναρξη του αντικειμένου για το σχολικό έτος 2022?2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

13odimkal

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς στις 7-11 Νοεμβρίου 2018 θα διοργανώσει τη Διεθνή Κινητικότητα και Συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ, Joyin Education, 2016-2019. Θα υποδεχθεί τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς από τα σχολεία που συνεργάζεται από 5 χώρες της Ευρώπης: Easterfield Primary schoolΣκωτία, Spnr 11 Stefan Batorego, Inowroclaw, Πολωνία, St. Kliment Ohridski, Haskovo, Βουλγαρία, Istituto Comprensivo 3, Chieti, Ιταλία και pcbHetBaken, Capelleaanden IJssel, Ολλανδία. Τις ημέρες αυτές, οι εκπαιδευτικοί θα επισκεφθούν τη σχολική κοινότητα του 13ου Δ.Σ. Καλαμαριάς και θα γνωρίσουν ελληνική καθημερινότητα στο σχολείο, καθώς θα παρακολουθήσουν το ωρολόγιο πρόγραμμα σε μικρές και μεγάλες τάξεις αλλά και θα διδάξουν στα αγγλικά για τον δικό τους πολιτισμό και τη σχολική τους πραγματικότητα στις μεγαλύτερες τάξεις. Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου, το σχολείο μας θα διοργανώσει μια παράσταση με τη συμμετοχή πολλών τάξεων με θέμα την ιστορική αναδρομή της Θεσσαλονίκης από την αρχαιότητα έως σήμερα και θα αναλάβει την περιήγηση των ευρωπαίων εκπαιδευτικών στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου, θα διοργανώσει ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο και μια υποδειγματική διδασκαλία με την Μουσικό κ. Εφη Μπαχτσεβάνα με θέμα τη διαθεματική διδασκαλία που συνδυάζει τη Γυμναστική, τη Μουσική και τα Αγγλικά με τη χρήση των μουσικών σωλήνων boomwhackers. Η συνάντηση θα τελειώσει με την αξιολόγηση του Προγράμματος και την ανάθεση νέων δραστηριοτήτων και στόχων για την ολοκλήρωσή τους.