Επιμορφωτική Ημερίδα του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στην Κατερίνη
19032024Τρι

Η τρίτη κατά σειρά Ημερίδα του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη τη Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014 σε συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με τις Διευθύνσεις Π.Ε. και Δ.Ε. Πιερίας, τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων καθώς και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε.

Με την παρουσία τους τίμησαν την εκδήλωση εκπρόσωποι της Εκκλησίας και των αρχών, βουλευτές, η Αντιπεριφερειάρχης Παιδείας, ο Αναπληρωτής Δήμαρχος, στελέχη της εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί και γονείς.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Γ. Δ. Καρατάσιος, κάλεσε τους συμμετέχοντες συναδέλφους και τα μέλη της τοπικής κοινωνίας να στηρίξουν ολόψυχα την προσπάθεια, τονίζοντας τις παιδαγωγικές και κοινωνικές προεκτάσεις της.

«Η προετοιμασία της λειτουργίας του Παρατηρητηρίου για την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού έχει ξεκινήσει με εντατικούς ρυθμούς εδώ και λίγους μήνες. Στο διάστημα που προηγήθηκε, έχουμε φθάσει σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο, με ολοκληρωμένες δράσεις που δίνουν στην Κεντρική Μακεδονία το προβάδισμα. Στόχοι της Περιφερειακής μας Διεύθυνσης είναι η εξασφάλιση συνθηκών πρόληψης και η δημιουργία προϋποθέσεων για ουσιαστική παρέμβαση».

Ο κ. Καρατάσιος, αφού ευχαρίστησε τους Διευθυντές Εκπαίδευσης Π.Ε. και Δ.Ε, κ. Αστέριο Κρίτογλου και κ. Ιωάννη Καζταρίδη, τους Σχολικούς Συμβούλους Πιερίας καθώς και όλους τους συνεργάτες του δικτύου για τη συνεισφορά τους, αναφέρθηκε στον σκοπό της ίδρυσης του Παρατηρητηρίου, στην εντατική περίοδο προετοιμασίας που προηγήθηκε καθώς και στις δράσεις, οι οποίες έχουν έως τώρα συντελεστεί.
Μεταξύ των θεμάτων που παρουσιάστηκαν στην Ημερίδα είναι το θεσμικό πλαίσιο για την αντιμετώπιση της αποκλίνουσας συμπεριφοράς των μαθητών, ο ρόλος του σχολείου, ο κυβερνοεκφοβισμός, η ενδοοικογενειακή βία καθώς και η συμβολή της τοπικής αυτοδιοίκησης στην αντιμετώπισή των εκδηλώσεων βίας. Ιδιαίτερη ενότητα αφιερώθηκε στη σύνδεση των μαθησιακών δυσκολιών με τα φαινόμενα εκφοβισμού, αλλά και στις παρεμβατικές δράσεις του Συμβουλευτικού Σταθμού Πιερίας για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας.

Στην εκδήλωση πήραν μέρος τα μέλη των τοπικών δικτύων του Παρατηρητηρίου, τα στελέχη και οι Υπεύθυνοι Υποστήριξης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού των σχολείων ΔΙ.Π.Ε. - ΔΙ.Δ.Ε και πολλοί εκπαιδευτικοί.
Tις εισηγήσεις άνοιξε η Προϊσταμένη Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Β/θμιας Εκπαίδευσης κ. Ευαγγελία Ψυχογυιού με θέμα "Επισημάνσεις επί του θεσμικού πλαισίου που αναφέρεται στην αντιμετώπιση της αποκλίνουσας συμπεριφοράς των μαθητών Δ.Ε."

Ακολούθησε η συντονίστρια της εκστρατείας «ΕΝΑ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ» του Συμβουλίου της Ευρώπης στην Ελλάδα, κ. Έλενα Ράπτη, η οποία μερίμνησε και για τη διανομή ενημερωτικού υλικού σχετικά με τη σεξουαλική κακοποίηση των ανηλίκων καθώς και εκπρόσωπος του Χαμόγελου του Παιδιού, ενώ  με εισήγηση συμμετείχε και η Ανατολή Κωνσταντινίδου, εκπαιδευτικός και Γραμματέας Δημοτικού Συμβουλίου Αντιπρόεδρος Α΄- Β΄/θμιας Σχολικής Επιτροπής Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη, με θέμα τον ρόλο της τοπικής αυτοδιοίκησης στην αντιμετώπισης της ενδοσχολικής βίας.

Συντονιστής του Παρατηρητηρίου για την Κεντρική Μακεδονία έχει οριστεί ο Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αλέξανδρος Κόπτσης, με την συνεργασία των Προϊσταμένων Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κυρία Ευαγγελία Ψυχογυιού και Νικόλαο Ακριτίδη αντίστοιχα.
Στην ομάδα συντονισμού ανήκουν οι Σχολικοί Σύμβουλοι κ. Ιωάννης Αδαμόπουλος και κ. Χρήστος Ρουμπίδης.

Επιμέλεια κειμένου: Αμαλία Καραμήτρου

Το Πρόγραμμα της Ημερίδας του Παρατηρητηρίου στην Κατερίνη, Δευτέρα 3-2- 2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

12:00 ? 12:50     Α?  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Προεδρείο: Ι. Καζταρίδης, Α. Κρίτογλου, Α. Χαρίσης, Μ. Αμανατίδου

12:00 ? 12:10                          Χαιρετισμός ? Σχολικός Εκφοβισμός

Γεώργιος Δ. Καρατάσιος

Περιφερειακός Διευθυντής, Περιφερειακή Διεύθυνση                                                                        Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας

12:10 ? 12:25                          Χαιρετισμοί

• ?Σεβασμιότατος
  • ?Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας
  • ?Δήμαρχοι Δήμων Κατερίνης, Δίου ? Ολύμπου, Πύδνας ? Κολινδρού
  • ?Συντονίστρια της εκστρατείας «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» του Συμβουλίου της Ευρώπης στην Ελλάδα, Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης Έλενα Ράπτη

12:25 ? 12:30

Ευαγγελία Ψυχογυιού

Προϊσταμένη Τμήματος Επιστημονικής

και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε.

της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας

12.30 ? 12.35

Νικόλαος Aκριτίδης,

Προϊστάμενος του Τμήματος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας