ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PRISME 2
19032024Τρι

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PRISME 2

Την Τρίτη 05/04/2022 επισκέφτηκε την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Γαλλική αντιπροσωπεία από την Εκπαιδευτική Περιφέρεια Προβηγκίας- Άλπεων- Κυανής Ακτής, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ PRISME2. Στη συνάντηση πήραν μέρος οι: η κ.Anne COLLET, Διευθύντρια Δημοτικού Σχολείου Plan d?Aou, Μασσαλία, η κ.C?cile GODET, Eκπαιδευτικός Γυμνασίου Elsa Triolet, Μασσαλία, η κ.Audrey POLGUER, Σχολική Σύμβουλος στο Λύκειο Saint-Exup?ry, Μασσαλία, ο κ.Christophe CURETTI, Εκπαιδευτικός στο Λύκειο Saint-Exup?ry, Μασσαλία, η κ.Catherine GUILIANELLI, Εκπαιδεύτρια Ισότητας Ευκαιριών, Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Μασσαλίας, η κ.Pascale REYNIER, Εκπαιδευτικές Πολιτικές, Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της Aix-en-Provence, ο κ. Fr?d?ric DESTE, Επιθεωρητής Εκπαίδευσης Bouches-du-Rh?ne, Μασσαλία και η κ. Sandrine POLI, Υποδιευθύντρια στο Γυμνάσιο Louis Pasteur, Μασσαλία,

Τη Γαλλική αντιπροσωπεία υποδέχθηκε ο Αναπληρωτής Περιφερειακός Διευθυντής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Θωμάς Μπαχαράκης. Οι υπεύθυνες για τα ευρωπαϊκά προγράμματα στην ΠΔΕ Κ. Μακεδονίας κ. Ευλαμπία Κύζα και κ. Κρυσταλλία Στάικου τους παρουσίασαν τα προγράμματα που υλοποιούνται στην ΠΔΕ Κ. Μακεδονίας, καθώς και τις συνεργασίες που προέκυψαν ύστερα από την υπογραφή του συμφώνου συνεργασίας, ανάμεσα στις Εκπαιδευτικές Περιφέρειες της Κεντρικής Μακεδονίας και της Προβηγκίας-Άλπεων-Κυανής Ακτής.

Η συνάντηση εξελίχθηκε μέσα σε εξαιρετικό κλίμα, όπου οι παρευρισκόμενοι/ες συζήτησαν για τις ομοιότητες και τις διαφορές των δύο εκπαιδευτικών συστημάτων (γαλλικού & ελληνικού), για τους τρόπους διαχείρισης φαινομένων βίας στα σχολεία και αντιμετώπισης κρίσεων, ενώ παράλληλα τέθηκαν οι βάσεις για περαιτέρω συνεργασία μεταξύ των δύο Εκπαιδευτικών Περιφερειών.

1649238641832 1