ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΛΑΓΚΑΔΑ

Δελτία Τύπου Σχολείων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΛΑΓΚΑΔΑ

1gs-lagada-2023

Το Σάββατο 27 Μαΐου 2023, στην αίθουσα των Λουτρών Λαγκαδά, το 1ο Γυμνάσιο Λαγκαδά πραγματοποίησε μια ξεχωριστή εκδήλωση για την παρουσίαση των καινοτόμων δράσεων και των ευρωπαϊκών προγραμμάτων που εκπονήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας. Παρέστησαν ο Σύλλογος Διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Κεχαγιάς, η Αντιπεριφερειάρχης και χρυσή Ολυμπιονίκης κα Βούλα Πατουλίδου και ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Γεώργιος Κεφαλάς
Στην εκδήλωση έγινε διάχυση των γνώσεων και των εμπειριών που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια των κινητικοτήτων του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που υλοποιήθηκαν στην Ιταλία και την Ισπανία και στις οποίες συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: Λάζαρος Θεοδοσιάδης, Σουλτάνα Σιμιτσοπούλου, Χαράλαμπος Γαρίτατζης, Ελισάβετ Αρχοντόγλου, Λαμπρινή Στεφανίδου, Μαρία Ιωσηφίδου, Κυριακή Σημαιοφορίδου και Χρυσάνθη Ταρακτσή. Οι κινητικότητες ήταν οι εξής:
1. Καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς, σχολικά και εκπαιδευτικά στελέχη
2. Ψηφιακή τάξη
3. TICO Training Διδασκαλία είναι... Καινοτομία, Επικοινωνία και Εκπαίδευση εκτός τάξης
Κύριος σκοπός των συγκεκριμένων προγραμμάτων ήταν η προώθηση της ποιότητας της εκπαίδευσης, η διαπολιτισμική κατανόηση και η ενίσχυση των ευρωπαϊκών διασυνδέσεων και συνεργασιών του σχολείου μας, ενώ απώτερο στόχο αποτελεί η μελλοντική συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στις κινητικότητες Erasmus+.

Επιπλέον, παρουσιάστηκαν οι καινοτόμες δράσεις από τους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς που τις εκπόνησαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Αυτές ήταν:
1. α. «Κλικ στην πόλη μου: Ανοιχτές πόρτες στην αειφορία - Αφηγηματικός χάρτης» - Τμήματα: Β3, Β4 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σουλτάνα Σιμιτσοπούλου,
Σπύρος Παντέλης, Λαμπρινή Στεφανίδου
β. «Κλικ στην πόλη μου: Παράδοση και
αειφορία - Αφηγηματικός χάρτης»
Τμήματα: Β2, Β1 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Ελισάβετ Αρχοντόγλου, Κυριακή Σημαιοφορίδου,
Χρυσάνθη Ταρακτσή
2. «Πολιτιστικές παραδόσεις και έθιμα: Από τον τόπο μας στην υπόλοιπη Ελλάδα» - Τμήμα: Γ2 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Λαμπρινή Στεφανίδου, Χαράλαμπος Γαρίτατζης, Μαρία Ιωσηφίδου
3. «Περιβαλλοντικές διαδρομές σε υδατικά συστήματα της Μακεδονίας» - Τμήματα: Α3, Α5 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρία Ιωσηφίδου, Αλεξάνδρα Τσαϊρίδου
4. «Το πείραμα του Ερατοσθένη» - Με μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης ? Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κυριακή Σημαιοφορίδου, Λάζαρος Θεοδοσιάδης, Αναστασία Πάγια, Σπύρος Παντέλης, Σουλτάνα Σιμιτσοπούλου, Χρυσάνθη Ταρακτσή
5. «Φυτεύω και υιοθετώ ένα δέντρο, δίνω ανάσα στη γη» - Τμήματα: Α1, Α2 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Λάζαρος Θεοδοσιάδης, Γρηγόριος Καλαφατίδης, Ευτυχία Κυρκάτση
6. «Οι πιτσιρίκοι του Λαγκαδά εν δράσει» - Τμήματα: Α1, Α2 - Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευτυχία Κυρκάτση
7. «Βότανα: Πηγή Ζωής, Υγείας και Ευεξίας» - Τμήμα: Β2 - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Άννα Χατζή, Χρυσάνθη Ταρακτσή, Ελισάβετ Αρχοντόγλου

Τέλος, απονεμήθηκαν από την κα Βούλα Πατουλίδου πιστοποιητικά Βασικής Υποστήριξης Ζωής (BLS) στους μαθητές/τριες κι εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που εκπαιδεύτηκαν σε αυτήν.