28022020Παρ
Τελ. Ενημέρωση:Τρι, 25 Φεβ 2020

21.03.2012 Δελτίο Τύπου - ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο θέατρο Μελίνα Μερκούρη στην Καλαμαριά η εκδήλωση παρουσίασης και παράδοσης του DVD«ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ» στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Θεόδωρο Καρτσιώτη.

Το DVDείναι παραγωγή και δημιουργία της κ. Ιωάννας Πασαλίδου καρπός των 28 ταξιδιών της στον Πόντο με θέμα την ιστορία και τον πολιτισμό του Πόντου. Η κ. Πασαλίδου είναι αντιπρόεδρος του συλλόγου Φίλων Ιστορικού Αρχείου Προσφυγικού Ελληνισμού(ΦΙΑΠΕ). Το συγκεκριμένο DVDέχει πάρει την έγκριση από το τμήμα Γενικής Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εκπαιδευτικό υλικό, στο πλαίσιο διαφόρων ιστορικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων (για project, ερευνητικές εργασίες κ.λ.π.) και εκτός αυτού προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν πλευρές της Ιστορίας και του Πολιτισμού του Ποντιακού Ελληνισμού.

Κατόπιν αυτών, εγκρίθηκε η δωρεάν διανομή του στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας και της ομογένειας. Ο Πρόεδρος του συλλόγου ΦΙΑΠΕ κ. Παναγιώτης Θεοδωρίδης παρέδωσε  το DVD στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Θεόδωρο Καρτσιώτη.

mathiteia-epal

logo mnae