04122020Παρ
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 04 Δεκ 2020

Σημαντικές Ανακοινώσεις

Διαδικτυακή ημερίδα για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία - Παρουσίαση Δράσεων Σχολείων Περιφέρειας Κ.Μακεδονίας
Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου - Ώρα 15.00.  Διοργάνωση Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Σημαντικές Ανακοινώσεις

Χορήγηση Εγγράφων

Τίτλος Διαδικασίας : Χορήγηση Εγγράφων

Τμήμα:  ΑΠΥΣΠΕ - ΑΠΥΣΔΕ

Ενδιαφέρει: Εκπαιδευτικούς Α/θμιας & Β/θμιας

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

1. Αίτηση

Περιγραφή Διαδικασίας:

1. Υποβολή της αίτησης απευθείας στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

2. Διαβίβαση της αίτησης στο αρμόδιο ανώτερο υπηρεσιακό συμβούλιο (ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ), εφόσον το αίτημα αφορά χορήγηση πρακτικών ή άπτεται αυτών.

Παρατηρήσεις, Σημειώσεις, Επεξηγήσεις

1.  Στη διαδικασία αυτή υπάγονται τα αιτήματα χορήγησης πρακτικών συνεδριάσεων, γνωμοδοτήσεων, ερωτημάτων, αποφάσεων, απαντήσεων κλπ.

2.  Η αίτηση πρέπει να είναι ενυπόγραφη και να περιλαμβάνει:

Α. πλήρη προσωπικά και υπηρεσιακά στοιχεία του αιτούντος εκπαιδευτικού

Β. αιτιολόγηση του αιτήματος χορήγησης των εγγράφων. Σε περίπτωση κατά την οποία ζητούνται ιδιωτικά έγγραφα ή στοιχεία που προκύπτουν από αυτά, ο αιτών πρέπει να τεκμηριώνει την ύπαρξη ειδικού έννομου συμφέροντος (Ν. 2690/1999, άρ. 5, παρ. 2)

Γ.  σαφή και συγκεκριμένη ονομαστική αναφορά των εγγράφων που ζητούνται. Δεν ικανοποιούνται, λόγω αοριστίας, αιτήματα όπως (ενδεικτικά): «χορήγηση όλων των εγγράφων που με αφορούν», «τα έγγραφα που έχουν κατατεθεί στην υπηρεσία σας σχετικά με την υπόθεσή μου», «τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τα προσόντα όλων των υποψηφίων για τη θέση?.».

3.  Το αίτημα της πρόσβασης σε έγγραφα μπορεί να ικανοποιείται είτε μέσω της χορήγησης αντιγράφων των εγγράφων είτε μέσω της επιτόπιας μελέτης τους στην έδρα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας (Ν. 2690/1999, άρ. 5, παρ. 4).

4. Η χορήγηση των εγγράφων ή η αιτιολογημένη απόρριψη του αιτήματος γίνεται εντός των προβλεπόμενων από το Ν. 2690/1999 προθεσμιών.

mathainoume-sto-spit rekor-tv 1021x576 2

mathiteia-epal

lwb ebanner

exapostasteos